ELBLĄG

Nazywana jest także Elblążką. Rzeka umożliwia połączenie jeziora Druzno oraz miasta Elbląg z akwenem Zalewu Wiślanego. Rzeka na całej swej długości ma charakter obwałowanego i uregulowanego kanału. Rzeka bierze swój początek w jez. Druzno, będącym pozostałością po sięgającym tu niegdyś Zalewie. Jej 17,7 - kilometrowy bieg, kończy się w Zalewie Wiślanym. Cała rzeka zaliczana jest do wód morskich, a przez 13 km jest częścią wód portowych portu Elbląg. Ponadto na terenie miasta Elbląg rzeka ma koryto umocnione obudową betonową, pogłębione i poszerzone tak, aby mogło pełnić funkcję basenu portowego. W śródmieściu Elbląga rzeka tworzy tzw. Kanał Miejski – niegdyś odgałęzienie to stanowiło fosę miejską. Znajdziemy tu bezpieczne miejsce postoju w gościnnej przystani Yacht Klubu „Elbląg”oraz Harcerskiego Ośrodka Wodnego „Bryza”.

Przez jezioro Druzno prowadzi szlak żeglowny stanowiący początek Kanału Elbląskiego, prowadzącego na jeziora ostródzkie i cały system połączonych kanałami jezior Pojezierza Iławskiego. Spadek rzeki Elbląg jest niewielki i nie przekracza 1,5 %, a minimalnie osiąga 0,005 %. Z uwagi na niewielki spadek rzeki silne wiatry północne i północno-wschodnie powodują zjawisko cofki i odwrócenie kierunku spływu wód rzeki.

Z punktu widzenia atrakcyjności dla turystyki wodnej rzeka Elbląg jest niezwykle ciekawa, gdyż zaczyna ona i kończy swój bieg na obszarze rezerwatów przyrody. Uchodząc do Zalewu Wiślanego, rzeka prowadzi przez Zatokę Elbląską, będącą również rezerwatem ptasim.

Rzeka Elbląg w połączeniu z systemem Kanału Ostródzko-Elbląsko umożliwia dostęp do Zalewu Wiślanego oraz akwenów Żuław Wiślanych jednostkom stacjonującym na przystaniach Wielkich Jezior Mazurskich.